"ط"

برچسب ها: 

نمایش 4 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
      مشارکت کننده

ای همه دنیا شده سودای *ط*
      لکنت دنیا شده آوای *ط*
      کاش نگاهی *ط* به این دل کنی
      جان و دل من شده رسوای* ط*
      ای همه فکرت ز دلم بی خبر
      من دل و جان را بدم بهر *ط*
      یاد و دمت شد غم آهنگ من
      مست شدم زان همه آواز *ط*
      باز نوشتم ز غمت مطلبی
      من دل و جانم همه شد مست*ط*
      (مریم مقتدایی)

مشارکت کننده

سلام و عرض ادب سرکار خانم مقتدایی . به انجمن با سابقه ی شاعران جوان خوش اومدین . شخصا دوست ندارم از کسانی که برای اولین بار شعری ازشون میخونم ، انتقاد کنم . اما شعر شما واقعا قشنگ بود . حیف است چنین شعر قشنگی ، از نظر ردیف و قافیه که بدیهی ترین اصول شعر است ، مشکل داشته باشد . برای اولین بار است که میبینم یک شاعر ، یک حرف را سوژه ی شعرش قرار داده است . این انتخاب حاکی از نبوغ شما در سراییدن شعر است . اما عجیب است که چنین شعر زیبا و قدرتمندی از نظر مضمون ، در ردیف و قافیه مشکل جدی داشته باشد . عجالتا عرض کنم که ” ط ” ردیف شماست .یعنی کلمه یا کلمات یا حرفی که عینا در آخر تمام ابیات باید تکرار شوند . قافیه یعنی کلمه یا کلماتی که هم آوا و هم آهنگ هستند و در آخر هر بیت ، قبل از ردیف تکرار میشوند . پس ردیف شعر شما ” ط ” است . و قافیه شعر شما ” سودا – آوا – رسوا ” . اما از بیت دوم به بعد ، شما قافیه را رعایت نکردید .باز هم جسارت من و ببخشین .اگر مایل بودید در آینده بیشتر درباره شعرتون با هم گپ بزنیم . در ضمن اگر منظورتون رو از ” ط ” بیان کنید ممنون میشم . با تشکر

مشارکت کننده

سلام…ازین که این شعر رو نقد کردیم فوق العاده ممنونم…اینکه شما لطف کردید و شعر من رو خوندید باعث شادمانی منه…من میدونم که شعری که میگم باید دارای قافیه باشه…ولی راستش گفتم که…من تازه کار هستم و اصلا روش کار نکردم…من یه مشکلی دارم اونم اینه که میتونم چند بیت بنویسم که دارای قافیه باشه ولی از یه بیتی به بعد دیگه کلمه ی هم قافیه با دیگر کلمات پیدا نمیکنم و این باعث میشه که از بکار بردن قافیه صرف نظر کنم و این منو فوق العاده کلافه میکنه…البته شاید به خاطر اینه که خیلی زمان نمیذارم…ولی خوب من این دو سال خیلی اجازه فکر کردن به چیزهایی غیر از درس و کنکور ندارم…ینی نه که نخوام…اجازه ندارم…بازم متشکرم که وقتتونو صرف خوندن شعر من کردید و نظر دادید…

مشارکت کننده

راستش همینطوری به جای “تو” نوشتم “ط”

مدیرکل

سلام و درود خانم مقتدایی
      شعر خوبی سرودید و خلاقیتی که در شعر دارید بنده رو وادار کرد نظرم رو درباره شعرتون بگم. هر چند منتقد خوبی نیستم.
      ابتدا وزن شعر بنده رو یاد مولوی انداخت:
      مفتعلن مفتعلن مفتعلن کشت مرا

ولی کلمات و مضمون هم کاملا به اشعار مولوی نزدیک هست. تاجایی که شک کردم که شعرتون تضمینی از مولوی داشته باشه:
      ای جهان برهم زده سودای تو سودای تو…

تصاویر شعر هم تاکیدی بر این موضوع هست. ولی به نظر من بهتره از تصاویر جدیدتر و خلاقانه تری استفاده کنید. که مسلما این قابلیت رو دارید. نمونه بارز تصاویر خلاقانه استفاده از ردیف “ط” یا آوای مخاطب در مصرع دوم هست که در برابر لکنت کل دنیا قرار گرفته.

ولی چنین تصاویری در دیگر ابیات زیاد به چشم نمیاد
      یه نکته کوچیک دیگه اینکه در مصرع ۶ کلمه “بدهم” حرف ه جا افتاده که احتمالا مشکل تایپ بوده و وزن رو دچار ایراد کرده. ولی به طور کلی وزن رو به خوبی رعایت کردید.

در نهایت هم یه موضوع که خود بنده هم در این زمینه ضعف دارم خوندن شعرهای جدیدتر و به روزتر هست. این موضوع از ارزش شعرتون کم نمی کنه. ولی میتونه توی خلق تصاویر جدیدتر به شما کمک کنه

پر حرفی بنده رو ببخشید
      مانا باشید

مشارکت کننده

سلام…خیلی ممنونم که وقتتونو واسه خوندن شعر من گذاشتید…خیلی خوشحال شدم…راستش من تا حالا شعر مولوی رو نخونده بودم و البته خب کلا خیلی مطالعه زیادی ندارم برای همین خیلی ایراد داره شعرم و من نمیدونستم شعر من شبیهشه … این شانسی بوده😯خیلی هم تعجب کردم…ولی خب پیش میاد…این شعر رو اتفاقا توی مدرسه سر کلاس سرودم…و خب بلاخره خیلی ایراد داره…امیدوارم سروده های بعدیم بهتر ازین باشه…
        ممنونم از نقد و لطفتون…

مشارکت کننده

سلام و عرض ادب و تشکر از خانم مقتدایی گرامی که پاسخ بنده رو دادند . پیشنهاد من برای اینکه در پیدا کردن قافیه به مشکل نخورین اینه که اول قافیه هاتون رو پیدا کنین و بنویسین .مثلا درباره همین شعرتون : بیت اول رو که سرودین . متوجه میشین که قافیه شما بر وزن ” مولا” است. پس باید کلماتی رو پیدا کنید که بر این وزن باشند مثل : آقا ، بالا ، دریا ، پیدا ، رویا ، دنیا ، سیما ، شیدا ، تنها ، آرا ، صحرا ، شهلا ، مینا ، مبنا ، زیبا ، و …… می بینین که چه راحت میشه کلمات هم وزن وهم اهنگ رو پیدا کرد. حالا سعی کنید از کلماتی که پیدا کردید در شعرتون استفاده کنید. البته به این نکته ی کلیدی توجه کنید که شاید بعضی از این کلمات با وزن شعر شما تناسب نداشته باشند . این یک روش پایه برای شروع سرایش شعر است . جسارت من و ببخشید .مشتاقانه منتظر تبادل نظر با شما هستم .یا علی

مشارکت کننده

سلام ممنونم ازینکه راهی پیشنهاد دادید ممنونم ازتون لطف کردید

مشارکت کننده

خوب استــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نمایش 4 پاسخ رشته ها
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.